16th Western PA Scholastic Championship

June 13, 2009


Teams

#ScoreCodeSchoolDistrictPrize
112MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District1st Place Team Trophy
212ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District2nd Place Team Trophy
310FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District3rd Place Team Trophy
410MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District4th Place Team Ribbon
510CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District4th Place Team Ribbon
69COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
79CYBERWestern PA Cyber School
89OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
98STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
107CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
116FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
126SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
136NODWVNotre Dame High School

Championship

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Priore, Daniel GCYBER81735W14W9W3D231st Place Trophy
2Molin, BenSTEDM71523W15W16W4D132nd Place Trophy
3Rajgopal, PremDORSE81450W13W8L1W533rd Place Trophy
4Donohoe, DavidTJHHS101439W11W12L2W834th Place Trophy
5Mo, JackMCKNI51532D6W17W10L325th Place Trophy
6Priore, ClaireCYBER61372D5L10W12W1326th Place Ribbon
7Seamans, DanielAQUGN81445L8W15D13W1126th Place Ribbon
8Menzies, Andrew JPLUMH101263W7L3W9L42
9Shick, Tyler JALPHA61292W10L1L8W162
10Priore, AshleyHOMEE31452L9W6L5W1521st Place (Girl) Ribbon
11Lambore, RohanHAMHS101147L4B-W16L72
12Budikova, Katerina9UnrB-L4L6W1721st Place (Girl) Ribbon
13Porcelli, MichaelNAIHS101268L3W14D7L61
14Koppula, SkandaINGOM81398L1L13D17B-1
15Steigerwald, JonathanCANDY61294L2L7B-L101
16Naser, JonathanCNMSR101328W17L2L11L91
17Priore, Anthony MCYBER91551L16L5D14L12

Premier

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Li, ByronMARSH41188W8W7W6W241st Place Trophy
2Chen, ClarkFORTC81240W12W11W5L132nd Place Trophy
3El-Kadi, MichaelALPHA61235L5W9W7W833rd Place Trophy
4Ding, YifengHARTE51185W9L5W12W1034th Place Trophy
5Patuwo, DavidCFAIR61086W3W4L2D625th Place Trophy
6Brickeen, DavidFRPRJ81009B-W13L1D526th Place Ribbon
7Robel, JonathanHOMES101125W10L1L3W142
8Turner, Evan MUNIVH91079L1W14W13L32
9Hoffman, Maria ENCATH91069L4L3W15W1321st Place (Girl) Ribbon
10Yaskolko, Alexander SMINAD51026L7B-W11L42
11Vollmer, LukeCECLI61134W14L2L10W122
12Novara, HenrySTERR61105L2W15L4L111
13Barczynski, John EMARSM71145W15L6L8L91
14Senthil, SwathiSFELE11039L11L8B-L71
15Voinov, IvanFRANK31056L13L12L9B-1

Rated 850 - 999

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Narayanan, KarthikDORSE8 887W15W9W3D231st Place Trophy
2Brown, Jacob ICNMMS8 981W18W17W8D132nd Place Trophy
3Mbogo, IsaacINDJR7 941W4W16L1W833rd Place Trophy
4Anbu, AshwinMARSC5 871L3W6W20W1334th Place Trophy
5Moturi, SoureeshFRANK2 985W11L8W10W735th Place Trophy
6Wyatt, Tristan JSJOHI9 921W19L4W16W936th Place Trophy
7Chen, Jerry ZMARSH2 932D10W19W12L527th Place Ribbon
8Moazzam, RaviHAMMD7 892W20W5L2L32
9Carley, AriannaSWUPR8 978W21L1W11L621st Place (Girl) Ribbon
10Moore, JimmyDRMNT2 851D7W20L5D152
11Ashwat, EishanSFYMS5 912L5W15L9W182
12Robel, BenjaminHOMEP8 951L17W18L7W162
13Kaniecki, GregoryALPHA6 940L16W21W17L42
14Deshmukh, AmeyaJSWLS8 817B-B-U-U-2
15Meyers, Nathan YROGMS7 973L1L11W21D101
16Panda, RuthvikSFELE3 860W13L3L6L121
17Song, LeoOHARA3 882W12L2L13L191
18Balasubramani, HarishwerINGOM7 903L2L12W19L111
19Redenbaugh, Timmy ZHOMES10 990L6L7L18W171
20Greer, JosephNODWV10 976L8L10L4W211
21DiBattista, JeremySFYMS6 898L9L13L15L200

Rated 650 - 849

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Wang, JonathanFORTC8 704W25W13W4W641st Place Trophy
2Crawford, DanielSTMAR5 665W31W14W15W342nd Place Trophy
3Voinov, AleksandrINGOM6 700W21W16W12L233rd Place Trophy
4Leibowitz, EllenSTERR7 660W18W28L1W1434th Place Trophy
5Coplan, KyleSTLOU4 667W29W7L6W1535th Place Trophy
6Vedati, NidhiSFELE3 526B-W27W5L136th Place Trophy
7Zhou, JoshuaMARSH1 718W19L5W25W1237th Place Trophy
8Schartner, NathanHOMEP8 721L12W32W16W1938th Place Trophy
9Mbogo, JoshuaSTBER2 705W30L12W28W1339th Place Trophy
10Boehmke, Brian TNAIHS9 710L13W29W26W17310th Place Ribbon
11Kitchen, ZacharyCNMMS8 702D24L26W30W252
12Ziccarelli, JoeyALPHA6 662W8W9L3L72
13Novara, AlexanderPGHMT4 803W10L1W18L92
14Yarnall, AlyssaCNMSR10 795W17L2W20L421st Place (Girl) Ribbon
15Yang, TomMCKNI4 749W32W22L2L52
16Townsend, TeddyPIVIK6 811W20L3L8W242
17Greer, ChrisNODWV9 702L14W21W27L102
18Greer, Robert VNODWV9 719L4W23L13W262
19Borosky, JoshuaALPHA4 650L7B-W31L82
20Butler, PaulFRICK7 711L16W30L14W282
21Byrd, Devan LCNMMS7 773L3L17W33W312
22Ethridge, ErichCNMMS8 687W26L15L24W272
23Mi, MichaelFRANK0 668L27L18B-W292
24Yu, VictorCOLFX2 778D11L25W22L161
25Niggemyer, MichaelALPHA2 798L1W24L7L111
26Buuch, MolorSHAJR4 768L22W11L10L181
27Chaudhary, VishanFAIRV2 747W23L6L17L221
28Myers, SterlingSEWLR4 759W33L4L9L201
29Allen, MarkCNMMS8 746L5L10W32L231
30Mayer, JacobCOLFX5 799L9L20L11W331
31Koscinski, Jacob ACOAST3 724L2W33L19L211
32Ganger, TimCOLFX3 669L15L8L29B-1
33Cunningham, James H IVURBAN4 672L28L31L21L300

Rated 450 - 649

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Wang, Joseph YiPOFF3 597W17W8W3W441st Place Trophy
2McCarthy, WilliamALPHA5 454B-D21W19W732nd Place Trophy
3Yaskolko, MaximMINAD0 514W6W12L1W1133rd Place Trophy
4Virany, RobertMCMUR4 573W14W10W5L134th Place Trophy
5Barrante, LukeALPHA3 620W9W18L4W835th Place Trophy
6Paski, AlexanderALPHA4 631L3W22W17W936th Place Trophy
7Pachuta, JamieCYBER4 460D21W13W11L227th Place Ribbon
8Burstyn, ReuvenCOMDS4 490W15L1W20L52
9McClaine, SeanSTLOU5 505L5W15W12L62
10Cano, Steven RFAIRV2 458W16L4L13W192
11Molnar, ColinCLAKM5 482W20W19L7L32
12Schwartz, BenOHARA1 640W22L3L9W142
13Mitchell, MarcusENVCS3 631L18L7W10W172
14Kitchen, DanielWVILL4 475L4B-W18L122
15Borkovich, MadisonFAIRV2 585L8L9W22W2021st Place (Girl) Ribbon
16Jin, EvannaFALK2 559L10L17W23W1821st Place (Girl) Ribbon
17Minshall, Nicholas IanSKATD3 493L1W16L6L131
18Fetting, LeahFAIRV2 522W13L5L14L161
19Stratimirovic, LukaEDGEP2 589W23L11L2L101
20Stratimirovic, StefanEDGEP0 579L11W23L8L151
21Mi, EricMARSH5 564D7D2U-U-1
22Ganger, WilliamCOLFX2 540L12L6L15D23
23Chalasani, RohanSHAJR4 491L19L20L16D22

Grades 6 -12 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Keitel, JordanALLDE10 469W19W9W8W541st Place Trophy
2Jarsulic, BobbyECONO6 419W23W15W3W1042nd Place Trophy
3Schartner, DanielHOMEP6 501W20W4L2W833rd Place Trophy
4Gao, PeterSACRE8UnrW7L3W11W1634th Place Trophy
5Nash, ThomasALPHA6UnrB-W11W16L135th Place Trophy
6Smith, Nathan BALPHA6 540L17W18W9W1336th Place Trophy
7Yarnall, AshleyCNMSR10 429L4W22W20W1231st Place (Girl) Trophy
8Huo, Jeff WBOYCE6 406W14W12L1L327th Place Ribbon
9Rumbaugh, HarleyCNMMS7 398W10L1L6W1927th Place Ribbon
10Mitchell, MalcolmCAMPU7 607L9W21W15L227th Place Ribbon
11Sowell, EthanCNMMS7 465W22L5L4W1827th Place Ribbon
12McIntyre, Leo AdamCNMMS8 524W21L8W17L727th Place Ribbon
13Roller, JessePLEMD7 462L15W19W14L627th Place Ribbon
14Borrero, SebastianALPHA7UnrL8B-L13W2027th Place Ribbon
15McMillin, CassidyCNMMS7UnrW13L2L10D1712nd Place (Girl) Ribbon
16Blon, Tyler JSTLOU6 620D18W17L5L41
17Ovick, ErikSTBED6 282W6L16L12D151
18Turner, KaseyCLAKM7 401D16L6W21L111
19Paski, JosephALPHA6UnrL1L13W22L911st Place (Unrated) Ribbon
20Cadez, JonathanCNMMS7 201L3W23L7L141
21Allison, Reagan J IIINODWV7 103L12L10L18W231
22Dougherty, DevinSTEVE7UnrL11L7L19B-11st Place (Unrated) Ribbon
23Bowin, AnnaCOLFX6UnrL2L20B-L2111st Place (Unrated) Ribbon

Grades 4 & 5 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Mbogo, VictoriaSTBER4 412W6W9W2W541st Place Trophy
2Narayan, SiddarthMARSH5 426W3W11L1W432nd Place Trophy
3Garimella, MihirOHARA4 239L2W10W4W733rd Place Trophy
4Lin, YuChenMINAD4 206W5W7L3L224th Place Trophy
5Jensen, JustinCAMPU5 422L4W12W6L125th Place Trophy
6Dickey, NolanCOLFX4 167L1W8L5W1226th Place Ribbon
7Reisz, CameronSTLOU4 372W10L4W9L326th Place Ribbon
8Alker, JordanCONCR4 318L11L6W10W926th Place Ribbon
9Elias, JasonPGHMT5UnrW12L1L7L811st Place (Unrated) Ribbon
10DiBattista, NicholasSFELE4 128L7L3L8W111
11Gardner, SamPGHMT5 100W8L2L12L101
12Fetting, EllieFAIRV4 175L9L5W11L611st Place (Girl) Ribbon

Grades 2 & 3 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Thamilarasan, Nivetta2UnrW15W19W6W341st Place Trophy
2Mayer, JonahCOLFX3 337D25W7W11W1432nd Place Trophy
3Frantz, JoshHOMEE2 429W22W13W4L133rd Place Trophy
4Zhu, JoeyFRANK2 310W5W21L3W834th Place Trophy
5Lin, YuHsuanMINAD3 101L4W22W13W1535th Place Trophy
6Lavande, ShaunakMTLMN2 325W27W18L1W1231st Place (Second Grade) Trophy
7Gangineni, SreejaMTLMN3 104W24L2W19W1731st Place (Third Grade) Trophy
8Cranor, ShaneCOLFX2 303W16W9D12L426th Place Ribbon
9Plaut, DanielCOMDS3 380W23L8D18W2026th Place Ribbon
10Fung, PeterCENTR2 268D20L11W22W1826th Place Ribbon
11Brumn, OliviaLINDN3UnrD12W10L2D1921st Place (Girl) Trophy
12Virany, WalterBOWER2 131D11W20D8L622nd Place (Second Grade) Ribbon
13Barud, AlHANCE2 292W17L3L5W2322nd Place (Second Grade) Ribbon
14Casale, SamCAMPU3 362L18W25W16L222nd Place (Third Grade) Ribbon
15Mulhern, BrianOHARA2 239L1W27W21L522nd Place (Second Grade) Ribbon
16Butler, SamLINDN3 100L8W23L14W2422nd Place (Third Grade) Ribbon
17Khor, James JSTRMS3UnrL13B-W24L722nd Place (Third Grade) Ribbon
18Lennartz, ZacharyMINAD3 107W14L6D9L101
19Srinivasan, AshwinCOLFX3 332W26L1L7D111
20Preyer, AyannaMORRW2UnrD10L12W27L912nd Place (Girl) Ribbon
21Brevard, CalebEDGWD2UnrB-L4L15D2611st Place (Unrated) Ribbon
22Jensen, DavidCAMPU2 114L3L5L10W271
23Crookshank, AbbySTLOU2 108L9L16W26L131
24Minnich, HollyMINAD3 338L7W26L17L161
25Lin, YuTungMINAD2 105D2L14F-U-
26Appleman, MarkOHARA2 103L19L24L23D21
27DiBattista, MarcusSFELE2 103L6L15L20L220

Grades K & 1 Beginner

#NameTeamGradeRatingRd 1Rd 2Rd 3Rd 4ScorePrize
1Sivakumar, PrathikshaCHPRI1 141W10D6W7W431st Place Trophy
2Betsur, OmkarCHPRI1UnrW6W3L4W932nd Place Trophy
3Rodes, ChristopherWINCH0 397W11L2W5W833rd Place Trophy
4Balasubramani, KabilanFRANK1 269W8D10W2L124th Place Trophy
5Kannan, KarthikCHPRI1UnrW12W7L3D625th Place Trophy
6Badrinath, AbheetMONTE1 151L2D1W10D526th Place Ribbon
7Dennerline, IsaacOHARA1 294W9L5L1W1126th Place Ribbon
8Henne, JackOHARA0UnrL4W11D9L311st Place (Unrated) Ribbon
9Choo, Justin OFAIRV0 103L7W12D8L21
10Fetting, NateFAIRV0UnrL1D4L6D121
11Cranor, MayaCMUCS0 114L3L8W12L711st Place (Girl) Ribbon
12Turner, AlexisCLAKE1 130L5L9L11D10
13Pathania, IshaanSFELE0UnrF-F-U-U-0

Schools

## of PlayersCodeSchoolDistrict
113ALPHAProvidence Alpha SchoolDiocese of Pittsburgh School District
210CNMMSCanonsburg Middle SchoolCanon McMillan School District
39COLFXColfax SchoolPittsburgh School District
47FAIRVFairview Elementary SchoolFox Chapel Area School District
57MINADMinadeo Elementary SchoolPittsburgh School District
67OHARAO Hara Elementary SchoolFox Chapel Area School District
76SFELESouth Fayette Elementary SchoolSouth Fayette School District
85FRANKFranklin Elementary SchoolNorth Allegheny School District
95MARSHMarshall Elementary SchoolNorth Allegheny School District
105STLOUSt Louise De Marillac SchoolDiocese of Pittsburgh School District
114CAMPUCarlow Campus SchoolDiocese of Pittsburgh School District
124NODWVNotre Dame High School
134CYBERWestern PA Cyber School
143CNMSRCanon Mc Millan Sr High SchoolCanon McMillan School District
153CHPRIChartiers Valley Primary SchoolChartiers Valley School District
163HOMEPHome Middle SchoolPrivate School District
173INGOMIngomar Middle SchoolNorth Allegheny School District
183PGHMTPittsburgh Montessori SchoolPittsburgh School District
192CLAKMCheat Lake Middle SchoolMonongalia County School District
202COMDSCommunity Day SchoolPrivate School District
212DORSEDorseyville Middle SchoolFox Chapel Area School District
222EDGEPEdgewood Primary SchoolWoodland Hills School District
232FORTCFort Couch Middle SchoolUpper St Clair School District
242HOMEEHome Elementary SchoolPrivate School District
252HOMESHome High SchoolPrivate School District
262LINDNLinden Elementary SchoolPittsburgh School District
272MCKNIMc Knight Elementary SchoolNorth Allegheny School District
282MTLMNMt Lebanon Montessori SchoolPrivate School District
292NAIHSNorth Allegheny Intermediate SchoolNorth Allegheny School District
302SHAJRShady Side Academy Junior SchoolPrivate School District
312SFYMSSouth Fayette Middle SchoolSouth Fayette School District
322STBERSt Bernard SchoolDiocese of Pittsburgh School District
332STERRSterrett Classical AcademyPittsburgh School District
341ALLDEAllderdice High SchoolPittsburgh School District
351AQUGNAquinas Greenburg AcademyDiocese of Greensburg School District
361BOWERBower Hill SchoolPeters Township School District
371BOYCEBoyce Middle SchoolUpper St Clair School District
381CMUCSCMU Childrens School
391CANDYCanton Country Day School
401CECLICecil Intermediate SchoolCanon McMillan School District
411CENTRCentral Elementary SchoolHampton Township School District
421CLAKECheat Lake Elementary SchoolMonongalia County School District
431COASTCoastal Christian Prep School
441CONCRConcord Elementary SchoolPittsburgh School District
451CFAIRCopley Fairlawn Middle School
461DRMNTDormont Elementary SchoolKeystone Oaks School District
471ECONOEconomy Elementary School
481EDGWDEdgewood Elementary SchoolNew Kensington Arnold School District
491ENVCSEnvironmental Charter School
501FALKFalk SchoolPrivate School District
511FRPRJFreeport Area Junior High SchoolFreeport Area School District
521FRICKFrick International AcademyPittsburgh School District
531HAMHSHampton Township High SchoolHampton Township School District
541HAMMDHampton Township Middle SchoolHampton Township School District
551HANCEHance Elementary School
561HARTEHartwood Elementary SchoolFox Chapel Area School District
571INDJRIndiana Junior High SchoolIndiana Area School District
581JSWLSJS Wilson Middle School
591MARSCMars Centennial SchoolMars Area School District
601MARSMMarshall Middle SchoolNorth Allegheny School District
611MCMURMc Murray Elementary SchoolPeters Township School District
621MONTEMontessori Centre SchoolPrivate School District
631MORRWMorrow Elementary SchoolPittsburgh School District
641NCATHNorth Catholic SchoolDiocese of Pittsburgh School District
651URBANPgh Urban Christian SchoolPrivate School District
661PIVIKPivik Elementary SchoolPlum Borough School District
671PLEMDPleasant Hills Middle SchoolWest Jefferson Hills School District
681PLUMHPlum Sr High SchoolPlum Borough School District
691POFFPoff Elementary SchoolHampton Township School District
701ROGMSRogers Middle SchoolPittsburgh School District
711SACRESacred Heart SchoolDiocese of Pittsburgh School District
721SEWLRSewickley Academy Lower SchoolPrivate School District
731SWUPRSewickley Upper SchoolPrivate School District
741STBEDSt Bede SchoolDiocese of Pittsburgh School District
751STEDMSt Edmunds AcademyPrivate School District
761SJOHISt Joseph High SchoolDiocese of Pittsburgh School District
771SKATDSt Katherine Drexel SchoolDiocese of Pittsburgh School District
781STMARSt Margaret SchoolDiocese of Pittsburgh School District
791STEVEStevens SchoolPittsburgh School District
801STRMSStreams Elementary SchoolUpper St Clair School District
811TJHHSThomas Jefferson Sr High SchoolWest Jefferson Hills School District
821UNIVHUniversity High SchoolMonongalia County School District
831WINCHWinchester Thurston SchoolPrivate School District
841WVILLWylandville SchoolCanon McMillan School District


Youth Chess Home Page

Classes Info

Western PA Scholastic
Chess Honor Roll

Chess Ratings Explained

Current Ratings List

Latest
Tournament Info

General Info
on Tournaments

Past
Tournament Results

Past
Library Chess
Tournaments Info

Chess Links


Last Revised: 6/13/09
Maintained By/Send Comments to:Jerry Meyers